ჩემ შესახებ

გაკვეთილის გეგმები

გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის  სახელი,  გვარი;  თამარ  ჩხაიძე

საგანი;  რუსული  ენა.

სწავლების  საფეხური/ კლასი; საბაზო/  VII  კლასი.

მოსწავლეთა  რაოდენობა;  24  მოსწავლე

გაკვეთილის  თემა: „შემოდგომა“

გაკვეთილის  მიზანი:     მოსწავლე  შეძლებს;

1.ლექსიკური  მარაგის  გამდიდრებას  და  გამოყენებას,
2.თემასთან  დაკავშირებული  სიმღერის მოსმენას და  მოსმენილი  სიტყვების  და  ფრაზების  ამოცნობას.
3.შესწავლითი  და  ძიებითი  კითხვის  უნარის  განვითარება.
4.ინტერაქციაში  მონაწილეობის  მიღება.
5.ჯგუფის  წევრებთან  თანამშრომლობა.

ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები:

1.უცხ.სII.1  მოსწავლეს  შეუძლია  მასწავლებლის   მითითების  გაგება.
2.უცხ.სII. 14. მოსწავლეს შეუძლია ნასწავლი  ენობრივი  ფორმების ამოცნობა
3, უცხ.სII.12.  მოსწავლეს  შეუძლია  წაიკითხოს  და  გაიგოს  შემეცნებითი  ტექსტი  სხვადასხვა  თემაზე
4. უცხ.სII.15. მოსწავლეს  შეუძლია განსაზღვროს  კითხვის  მიზანი  და  შესაბამისად  გამოიყენოს კითხვის  სხვადასხვა  სტრატეგიები (გაცნობითი,  სესწავლითი, ძიებითი)
5.  უცხ.სII.3.  მოსწავლეს  შეუზლია  აუდიოჩანაწერის  მოსმენა  და  გაგება
6.მოსწავლეს  შეუძლია  თანაკლასელთან, მოსწავლეებთან,  ჯგუფის  წევრებთან  თანამშრომლობა.

წინარე ცოდნა:

1.მოსწავლე  ფლობს  ტექსტზე  მუშაობის  ტექნიკას.
2.მოსწავლე ფლობს  საბაზო  ლექსიკას.

შეფასება:

მოსწავლეებს  ვაფასებ  წინასწარ  შედგენილი  განმსაზღვრელი  შეფასების  სქემით
ჯგუფებს  ვაფასებ  წინასწარ  შედგენილი  შეფასების  სქემით

გამოყენებული რესურსები: სახელმძღვანელო, რვეული, ბარათები, ფლიპჩარტი. კომპიუტერი, პროექტორი, ელექტრონული პრეზენტაცია, ლექსიკონი. საკლასო  ჟურნალი.

გაკვეთილის მსვლელობა 45 წთ.

#
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსი
დრო
1.
გაკვეთილის А  ფაზა - გამოწვევა

აქტივობა  1 _ საორგანიზაციო
მომენტი
მასწავლებელი  ესალმება  კლასს,აღრიცხავს დასწრებას,აცნობს გაკვეთილის თემას,
მიზანს,შეფასების
რუბრიკებს.
დემონსტრირება
საერთო  საკლასო.
საკლასო  ჟურნალი
2  წუთი
2
აქტივობა2.
მოთელვა
როგორი  განწყობა
გვაქვს
მოსწავლეები აჩვენებენ  გაღიმებულ  ან დაღვრემილ  სმაილიკს
განწყობის 
შექმნა
საერთო
საკლასო
სმაილიკები
1  წუთი
3
აქტივობა  3.
წინარე  ცოდნის
გააქტიურება
მასწავლებელი  სვამს  შეკითხვებს
1,დაასახელეთ  წელიწადის  დროები.
2. რომელია ზამთრის,გაზაფხულის,
ზაფხულის,შემოდგო
მის თვეები?
3.დაასახელეთ  რა  ნიშნებით  გამოირჩევა
წელიწადის დროები.
წინარე  ცოდნის
გააქტიურება
კითხვა-პასუხი
საერთო
საკლასო

3 წუთი
4
აქტივობა  4
სიმღერის  მოსმწნა ( შე
მოდგომის  თემაზე)
მასწავლებელი ეკითხება  კლასს რაზე  იყო  სიმღერა,რა  სიტყვები  და  ფრაზები ეცნოთ  მათ, რატომ  მოვასმენინე  ეს  სიმღერა  რა  იქნება  გაკვეთიკის  თემა
მოსმენა,კლიპის 
ჩვენება
კითხვა-პასუხი
საერთო-საკლასო
კომპიუტერი
პროექტორი
კლიპი
5 წუთი
5
გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა5
ახალ  ლექსიკურ  ერთეულებზე მუშაობა მასწავლებელს
ფლიპჩარტზე  გამოაქვს ახალი  სიტყვები, მოსწავლეები  ხსნიან და  ინიშნავენ
ლექსიკონში

ახალ  ლექსიკურ  ერთეულებზე
მუშაობა
საერთო-საკლასო
ფლიპჩარტი
ლექსიკონი
3  წუთი
6
აქტივობა6
მასწავლებელი  ყოფს 
კლასს ჯგუფებად,ურიგებს
ბარათებს  სადაც  წერია
წინადადებები  გამოტოვებული  სიტყვებით. მოსწავლეები  სვამენ  ახალ  სიტყვებს
ახალი  ლექსიკური ერთეულების
განმტკიცება
ჯგუფური
ბარათები
3  წუთი
7
აქტივობა  7.
გაცნობითი  კითხვა.
მასწავლებელი  ყოფს  ტექსტს  3  ნაწილად და  ურიგებს  ჯგუფებს
მოსწავლეები კითხულობენ
ძიებითი  კითხვა
მოსწავლეები  ეძებენ  ტექსტში  კონკრეტულ  ინფორმაციას
    
გაცნობითი 
კითხვა






ძიებითი
კითხვა
ჯგუფური
სახელმძღვანელო
10  წუთი







5  წუთი
8
გაკვეთილის С  ფაზა _ რეფლექსია

აქტივობა  8
ელექტრონული  პრეზენტაციის
ჩვენება
მასწავლებელი ხსნის  პრეზენტაციის  მიზანს, ისინი გაიგებენ, რომ  ეს  ულამაზესი  დრო  განსაკუთრებით  უყვარდა  რუს  პოეტ  პუშკინს. ასევე  ეს  დრო  იყო  ყველაზე  ნაყოფიერი  მის  შემოქმედებაში

პრეზენტაციის
ჩვენება
საერთო-საკლასო
ელექტრონული  პრეზენტაცია
8  წუთი








































































































გაკვეთილის  ბოლოს  მისაღწევი  შედეგები:
მოსწავლე  შეძლებს:
1.ნასწავლი  ენობრივი  ერთეულების  საშუალებით  ისაუბროს  შემოდგომის შესახებ.
2.მოსწავლეები  დაინახავენ  შემოდგომის  ბუნების  სილამაზეს.
3.მოსწავლეები  გაიმდიდრებენ  ლექსიკურ  მარაგს
4. განუვითარდებათ  კითხვის  უნარ-ჩვევები.
5.გაიგებენ რუსი  მწერლის  ა.  პუშკინის  შესახებ.
6.ჯგუფის  წევრებთან  თანამშრომლობას.





შეფასება

შეფასების  სქემა

კრიტერიუმები
1-4 ქულა
5-6  ქულა
7-8  ქულა
9-10 ქულა
კითხვა
ვერ  კითხულობს
უჭირს,  მაგრამ  კითხულობს
კითხულობს,  მაგრამ  უშვებს  შეცდომებს
კითხულობს  შეცდომების  გარეშე
ტექსტის  გააზრება
ვერ  იგებს  შინაარსს
უჭირს  ტექსტის გაგება
იგებს,  მაგრამ  არასრულყოფილად
კარგად იგებს
ზეპირი  მეტყველება
ვერ  პასუხობს  კითხვებზე
ნაწილობრივ  პასუხობს  კითხვებს
პასუხს  სცემს, მაგრამ არასრულყოფილად
ყველა  კითხვას  პასუხობს.

ჯგუფური  მუშაობის  შეფასება

კრიტერიუმები
სრულად
ნაწილობრივ
არა
1.ჯგუფი იაზრებს  ინსტრუქციას  და  თანმიმდევრულად  ასრულებს  დავალებას.



2.ჯგუფის  ყველა  წევრი  ჩართულია  მუსაობაში




3.ჯგუფის  წევრები  უსმენენ  ერთმანეთს,  ეხმარებიან  ერთმანეთს.




ხელმოწერა: თამარ ჩხაიძე.

თარიღი:



                            




გაკვეთილის   გეგმა


მასწავლებლის  სახელი, გვარი: თამარ   ჩხაიძე. 

საგანი:  რუსული

სწავლების  საფეხური/ კლასი:  მე-4-ე

მოსწავლეთა  რაოდენობა:  23.

გაკვეთილის  თემა:  Чтение   текста    Жадность».  Комикс:  «  Доброта   и  жадность»

გაკვეთილის  მიზანი:  მოსწავლემ  შეძლოს:

1.ლექსიკური   მარაგის  გამდიდრება  და გამოყენება.

2.სიმღერის  მოსმენა და  მოსმენილი  სიტყვების  და  ფრაზების ამოცნობა და  გამეორება.

3.შესასწავლი  და  ძიებითი  კითხვის უნარის განვითარება.

4.კომიქსის  წაკითხვა  და  გაგება.

5.ინტერაქციაში  მონაწილეობა  მისთვის  ნაცნობ  თემაზე.

6.ზეპირი  მოხსენების  წარმოდგენა (პრეზენტაცია);

7.ჯგუფის  წევრებთან  თანამშრომლობა.


N
აქტივობის  აღწერა
გამოყენებული
მეთოდი.
კლასის           
                            
ორგანიზების
ფორმა.
სასწავლო
რესურსი
დრო.
1.
საორგანიზაციო  მომენტი.
მასწავლებელი  ესალმება  კლასს,აღრიცხავს დასწრებას,  აცნობს გაკვეთილის  თემას,მიზნებს,  შეფასების  რუბრიკას.
კითხვა- პასუხი.

მიზანი: კლასის  ორგანიზება.
მასწავლებელი  მუშაობს  მთელ  კლასთან.
საკლასო ჟურნალი.
2 წთ.
2.
მასწავლებელი  ატარებს  მოთელვას „ Какое  у  нас  настроение».
მოსწავლეები აჩვენებენ  გაცინებულ  ან  დაღვრემილ  სმაილიკს. თუ  მოსწავლემ  ასწია  მოწყენილი  სმაილიკი,  მასწავლებელი  ეკითხება  მოწყენის  მიზეზს.
კითხვა-პასუხი.

მიზანი: განწყობის  შექმნა.
მასწავლებელი მუშაობს  მთელ კლასთან
მოწყენილი  და  გაღიმებული სმაილიკი
1 წთ.
3
წინარე  ცოდნის  გააქტიურება
„გონებრივი  იერიშით“
მასწავლებელს  დაფაზე  წინასწარ  დახატული  აქვს   გვირილა“გვირილის  შუაში  არის  წარწერა-В  школе  ученики учатся
  გვირილის  ფურცლებზე მოსწავლეები  წერენ  ნასწავლ  სიტყვებს: читать, писать,  рисовать  считать,петь.
„ გონებრივი  იერიში“

მიზანი: წინარე  ცოდნის  და  ლექსიკური  მარაგის  გააქტიურება.
მასწავლებელი  მუშაობს  მთელ  კლასთან
  გონებრივი  იერიშის“   „გვირილა“
დაფა,ცარცი
2 წთ.
4





















 5.







































6.





















7.

















































8  .




9







10.
სიმღერის  მოსმენა
„ Учат  в  школе“
მასწავლებელი  სთხოვს მოისმინონ  სიმღერა  და  ჩაინიშნონ  წებოვან  ფერად  ქაღალდზე  ის  სიტყვები  და  ფრაზები,  რომლებშიც საუბარია  რას  ასწავლიან  სკოლაში.

მოსწავლეები  უსმენენ, ინიშნავენ  სიტყვებს  და  ფრაზებს,  შემდეგ ამატებენ „გვირილაში“

მასწავლებელი  უხსნის  იმ  სიტყვების  მნიშვნელობას, რომელიც  ვერ  გაიგეს


კომიქსზე  მუშაობა.

მასწავლებელი  სთხოვს  მოსწავლეებს  გადანაწილდნენ  ჯგუფებად  და  ეუბნება, რომ  ეხლა  ისინი  იმუშავებენ კომიქსზე
რომელიც  მან  შექმნა pixtonis-ის პროგრამაში. მასწავლებელი არიგებს  3 კომიქსს-თითო კომიქსი  თითო ჯგუფს (  3 ჯგუფი) და  აძლევს  პირველი დავალების  მითითებას:
დააკვირდნენ  ნახატს და  უპასუხონ კითხვებს:
Что?   Кто?  Что  делают? Сколько? Какой?

მოსწავლეები  ზეპირად  პასუხობენ.

შემდეგ  მასწავლებელი სთხოვს  ჩაწერონ  ღრუბლებში  რეპლიკები.

მოსწავლეები  წერენ 

შემდეგ  მასწავლებელი  სთხოვს სიუჟეტის  მიხედვით  შეადგინონ  მცირე  ზომის  მოთხრობა

მოსწავლეები  წერენ  თაბახის  ფურცლებზე.

ბოლოს  მასწავლებელი  სთხოვს  გააკეთონ  თავიანთი  ნამუშევრების  პრეზენტაცია,

მოსწავლეები კითხულობენ



ახალი   გაკვეთილის  ახსნა.
               
           „Жадность“
1.მასწავლებელს  ფლიპჩარტ-ზე  გამოტანილი  აქვს  უცხო
სიტყვები.
მოსწავლეები  ინიშნავენ  ლექსიკონებში


2.მასწავლებელი  არიგებს ბარათებს, სადაც  წერია წინადადებები  გამოტოვებუ-ლი  სიტყვებით. მასწავლებელი აძლევს  ინსტ-რუქციას: გამოტოვებულ  ადგილში  ჩაწერონ  ახალი სიტყვები.
მოსწავლეები ასრულებენ დავალებას  და  კითხულობენ.

ტექსტზე  მუშაობა.

მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაეცნონ ტექსტს.
მოსწავლეები  კითხულობენ.

 


2.მასწავლებელი  სთხოვს  მოსწავლეებს  კონრეტული  ინფორმაციის  მოძიებას  ტექსტში.

მოსწავლეები ეძებენ  ტექსტში
საჭირო  ინფორმაციას

3.მასწავლებელი  სთხოვს  მოსწავლეებს  შეასრულონ  სახელმძღვანელოში მოცემული  დავალება-წაიკითხონ  წინადადებები  და აღნიშნონ:  Да    Нет.

მოსწავლეები  კითხულობენ წინადადებებს  და  ამბობენ
სწორია  თუ  არა.


მასწავლებელი  სვამს  შეკითხვას: ალიოშას  ჰქონდა
2  ბანანი  და  ერთი  მისცა  მე-გობარს, ლენას  ჰქონდა  6 კამფეტი  და  ის  გაუმასპინძლ
და  მეგობრებს,ვასიას  კი  ჰქონ
და  მხოლოდ  1 ვაშლი.უნდა  გაეყო  ვაშლი  მეგობრებისთ-
ვის  თუ  არა.

მოსწავლეები  მსჯელობენ  და
იხსენებენ:  ერთ  თხილის  გულს  9   ძმა  ძმურად  გაიყოფს.
მასწავლებელი  სვამს  კითხვას:  როგორ  შეიძლება
დავახასიათოთ  ბავშვები?

მოსწავლეები ახასიათებენ.

მასწავლებელი  აძლევს  საშინაო დავალების  ინსტრუქციას:  ტექსტის  მიხედვით  შეადგინონ  კითხვები


გაკვეთილის  შეჯამება.
მასწავლებელი  სთხოვს  მოსწავლეებს  შეავსონ  ანკეტა
(იხ.  დანართი)


შეფასება

მასწავლებელი  აფასებს   რამოდენიმე  მოსწავლეს  ქულებით, ჯგუფებს  კომენტარებით
ვიდეორგოლის  მოსმენა.

მიზანი:
ლექსიკური  მარაგის  გამდიდრება,













ილუსტრაციის  ამოცნობა
კომიქსის წაკითხვა.

მიზანი: სწორად  გამოიყენონ  ნასწავლი სიტყვები,  ააგონ ჯაჭვი  ფაქტებიდან, სიტყვებიდან.
თანამშრომლობითი  სწავლება.

ფანტაზიის  უნარის  განვითარება.

ახალ  გაკვეთილზე  გადასასვლელი  ნიადაგის  მომზადება,



                                       


















                                                                            
უცნობი  სიტყვე
ბის განმარტება.
მიზანი:  ლექსიკური  მარა-გის  გამდიდრება.


მიზანი: ახალი  სიტყვების გამტკიცება.

                                                    






შესწავლითი კითხვა

მიზანი:შესწავლითი  კითხვის  უნარის  განვითარება.



ძიებითი  კითხვა.

მიზანი:ძიებითი კითხვის  უნარის განვითარება


მიზანი:შემოწმდეს  რამდენად  კარგად   გაიგეს ტექსტის შინაარსი.







მიზანი:  აღმზრდელობითი


















დამოუკიდებელი
მუშაობა  სახლში.

მიზანი:შეძლოს მარტივი  კითხვების  დასმა.


მიზანი:  თვითშეფასება




შეფასება  და  კომენტარი
მასქავლებელი მუშაობს მთელ კლა
სთან.

















მასწავლებელი  მუშაობს ჯგუფებთან.








                              




 





























მოსწავლეები მუშაობენ  ინდივიდუალურად.





ჯგუფური  მუშაობა.







მოსწავლეები მუშაობენ ინდივიდუალურად.






მოსწავლეები მუშაობენ ინდივიდუალურად.



































მასწავლებე-ლი  მუშაობს  მთელ  კლასთან





საერთო-საკლასო.



მთელი  კლასი,  ინდივიდუალური.
კომპიუტერი პროექტორი წებოვანი  ფერადი  ქაღალდები  დაფა  ცარცი














კომიქსი
თაბახის  ფურცლები.










































ფლიპჩარტი
ლექსიკონი.





ბარათები
რვეული










სახელმძღვანელო
Барсегова  Марина 
„Русский  язык“-დ2.




სახელმძღვანელო






















           














საკლასო-საშინაო  დავალების
რვეულები.



ანკეტა

    

დაკვირვების  რვეული
  შეფასების  რუბრიკა.                                 
8 წთ.


































2  წთ.






2 წთ.






3 წთ.







2 წთ.








2 წთ








2 წთ.








5 წთ.









3 წთ.







1         წთ.













4 წთ.

















2         წთ.  







  1 წთ




2 წთ

             გაკვეთილის   ბოლოს   მისაღწევი  შედეგები.

1.უცხ.დII.1. მოსწავლეს  შეუძლია  მასწავლებლის მითითებების  და სავარჯიშოს  მარტივი მითითებების  გაგება.

2.უცხ.დ.II.11.  მოსწავლეს  შეუძლია  ლექსიკური  ცოდნის  გამოვლენა, ინიშნავს  ახალ  სიტყვებს.

3.  უცხ.დII.5,  მოსწავლეს  შეუძლია კითხვის  სტრატეგიების  გამოყენება.

4.უცხ.დ.II.6.მოსწავლეს  შეუძლია ტექსტის გაგება,  მათში კონკრეტული  ინფორმაციის მოძიება.

5. უცხ.დII19.მოსწავლე  აქტიურადაა ჩაბმული სასწავლო  პროცესში.

6.უცხ.დ,II.12.  მოსწავლეს  შეუძლია  მარტივ  ინტერაქციაში  მონაწილეობა,

7. უცხ. დ.II.23.  მოსწავლეს  შეუძლია თანაკლასელებთან, მასწავლებელთან, ჯგუფის  წევრებთან  თანამშრომლობა.

8.უცხ.დ.II.19.  მოსწავლეს  შეუძლია  ილუსტრაციების  აღწერა( კომიქსის):
ასახელებს  საგანს, პერსონაჟს, აღწერს  მას  სხვადასხვა  ნიშნის  მიხედვით,  ასახელებს  მოქმედებებს, ამოიცნობს  შინაარსს  ილუსტრაციაზე  დაყრდნობით.

                      
 ხელმოწერა: თ.ჩხაიძე
                                                                                                
დანართი. 
                                                  Анкета
Сегодня  на  уроке  я  работал(а)           активно,  пассивно
Урок  мне                  понравился,    не  понравился.
Какая  часть  урока  была особенно  интересной?                                                                                                                                           



   
https://www.pixton.com/schools/from/comic/0n5zvrsn






 
                   Тема  урока:  "  Воробей" И.С. Тургенева


             გაკვეთილის  გეგმა. 

მას 

სკოლა: ოზურგეთის მეორე საჯარო სკოლა

საგანი: რუსული

ჩატარების თარიღი: 17.11.2022  წელი

კლასი: V-3

მასწავლებელი:თამარ ჩხაიძე

დრო: 45  წუთი

   17.11.2022  წელს ჩავატარე დაკვირვების გაკვეთილი რუსულ  ენაში V-3 კლასში.ჩემი გაკვეთილის მიზანი იყო  ტექსტზე მუშაობა ( „ ლიკას ოჯახი“): ტექსტის გაგება, კითხვის უნარ-ჩვევების განვითარება, მოსმენილი სიმღერის შინაარსის ამოცნობა, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება, გრამატიკული კონსტრუქციის სწორი გამოყენება(мой, моя, мое,мои).ასევე აღმზრდელობითი ამოცანები: ოჯახური ურთიერთობების გაცნობა,ოჯახის ყველა წევრის როლის და პასუხისმგებლობის გაცნობა.

       გაკვეთილზე გამოვიყენე მრავალფეროვანი აქტივობები. დავიწყე გაკვეთილი საორგანიზაციო საკითხებით ( მისალმება, განწყობის შექმნა,გაკვეთილის მიზნის და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა)

      შევამოწმე საშინაო დავალება (სახელმძღვანელოში,გვერდი 29 N5 - წერითი დავალება  და  გვერდი 29 N 8 ზეპირი დავალება.

      მოტივაციის შექმნის მიზნით  გამოვიყენე რებუსი(  7 я),რომლის ამოცნობის შემდეგ მოსწავლეებმა დაასახელეს გაკვეთილის თემა-Семья.

გავაცანი სიტყვის განმარტება ოჟეგოვის ლექსიკონის მიხედვით.

     ოჯახის ამსახველ სურათებზე მუშაობა: ვის ხედავენ სურათებზე,როგორი ოჯახებია( მხიარული,ბედნიერი,მეგობრული,ლა-მაზი),შემდეგ  ვაჩვენებ  რამოდენიმე სურათს და ვთხოვ დაალაგონ ცალ-ცალკე:  რომელიც ასახავს კარგ სიტუაციას და რომელიც ასახავს ცუდ სიტუაციას, ვისაუბრეთ ოჯახში ძალადობაზე,ბულინგზე.

     შემდეგი აქტივობა-მოსმენილი სიმღერის  შინაარსის ამოცნობა

     ტექსტის კითხვა 2 ეტაპად მოხდა.პირველ ეტაპზე-გაცნობითი კითხვა ( ჩუმი კითხვა)

    ახალ ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა

    შემდეგი ეტაპი-ხმამაღლა კითხვა. .

    ტექსტის გააზრების  მიზნით მოვიძიეთ საჭირო ინფორმაცია,

      გავაკეთეთ დასკვნა:რა თვისებები უნდა ჰქონდეს მეგობრულ ოჯახს.

      გრამატიკული მასალის  განმტკიცების მიზნით შევასრულეთ დავალება ( სახელმძღვანელო, გვერდი 46 N  2. )

   და ბოლოს შევაჯამეთ გაკვეთილი(რა გაუჭირდათ,რა  გაუადვილდათ,რა მოეწონათ)

    გამოვიყენე განმავითარებელი შეფასება  და სმაილიკებიტ დაჯილდოვება.

      გაკვეთილიწარიმარტა გეგმის მიხედვით,ცვლილებების შეტანა არ დამჭირდა.მოსწავლეებს და ჩემ შორის იყო კეთილგანწყობილი ურთიერთობა.

     გამოვიყენე რესურსები,რომლებიც თან ერთვის გეგმას.

       ვფიქრობ,დასახულ მიზანს მივაღწიე  და გავედი სასურველ შედეგზე.

       სუსტ მხარედ მიმაჩნია ის,რომ  ვერ შევძელი რამოდენიმე მოსწავლის ჩართვა საგაკვეთილო პროცესში.ვეცდები შემდგომში გამოვასწორო ხარვეზი.

                                                                           თ ჩხაიძე

                                                                        18.11.2022 წელი  

 

 

 

 

 წავლებლის  სახელი, გვარი,პირადი ნომერი:

თამარ ჩხაიძე,33001030635

საგანი:რუსკოლა: ოზურგეთის მეორე საჯარო სკოლასული.

სწავლების სსკოლა: ოზურგეთის მეორე საჯარო სკოლა/  

კლასი: 10

ჩატარების თარიღი:7.14.2021

მოსწავლეთა რაოდენობა:23

სსსმ მოსწავლე არ  არის

გაკვეთილის   თემა: И. С. Тургенев « Воробей»

გაკვეთილის მიზანი.

·       მოსწავლეები გამოიმუშავებენ  ტექსტის გააზრების და აღქმის ჩვევას,ანალიზის უნარს.

·       მოსწავლეები განავითარებენ  ზეპირმეტყველების  სტ


რატეგიებს.

·       გაიმდიდრებენ  ლექსიკურ  მარაგს.

·       მოსწავლეები  სიღრმისეულად  ჩაწვდებიან  დედის სიყვარულის ძალას,რომელსაც არ გააჩნია სიკვდილის  შიში,როდესაც საქმე  შვილის  სიცოცხლეს ეხება.

·       აღმზრდელობითი ხასიათის გაკვეთილი  მოსწავლეებში  აღძრავს დედისადმი  პატივისცემას და სიყვარულს.

 

ეხება.ასევე  წავიკითხეთ  ტურგენევის სიტყვები. ბავშვებს ავუხსენი,რომ

ეს სიტყვები იქნება მთელი გაკვეთილისთვის ეპიგრაფი.

        შემდეგი აქტივობა-ვარაუდების გამოთქმა,თუ რაზე  იქნება საუბარი მოთხრობაში.ამისთვის გამოვიყენე ილუსტრაციები ნაწარმოების  მიხედ-

ვით. პასუხი გაეცა კითხვებს: ვინ?  სად?  რას აკეთებენ? ბავშვებმა გამოთქ

ვეს ვარაუდები,თუ რაზე იქნება საუბარი მოთხრობაში.

          ტექსტის კითხვა  2 ეტაპად მოხდა პირველ ეტაპზე- გაცნობითი კითხვა.მოსწავლეებს ვთხოვე თავისთვის ,ჩუმად  წაეკითხათ ტექსტი

და ამოეწერათ  გაუგებარი სიტყვები წებოვან ფერად ქაღალდებზე.

ავუხსენი  ყველა სიტყვის მნიშვნელობა. განმტკიცების მიზნით შევასრულეთ   დავალება 11,გვერდი 62( გამოტოვებულ ადგილებში

სიტყვების ჩასმა)

             მეორე ეტაპი- პაუზებით კითხვა. ყოველი პაუზის შემდეგ  მოსწავლეები პასუხობდნენ კითხვებს.

               ტექსტის გააზრების  მიზნით  მოვიძიეთ საჭირო ინფორმაცია

და  ილუსტრაციებს  შევურჩიეთ  სათანადო  წინადადება.

              საშინაო დავალებად მივეცი :1. ტურგენევის „ ბეღურა“-თხრობით,ბოლო აბზაცი  საზეპიროდ.2.მოიძიონ  ანდაზები,რომლებიც

შეესაბამება მოთხრობის მთავარ აზრს.3. შეავსონ კროსვორდი.

       და ბოლოს შევაჯამეთ გაკვეთილი: რა მოეწონათ,რა გაუჭირდათ,რა გაუადვილდათ. გამოვიყენე განმავითარებელი შეფასება.

           გაკვეთილი წარიმართა გეგმის მიხედვით,ცვლელებების  შეტანა

~არ დამჭირდა.მოსწავლეებს და ჩემ  შორის იყო  კეთილგანწყობილი

ურთიერთობა. გამოვიყენე რესურსები, რომლებიც თან ერთვის გეგმას.

       ვფიქრობ,დასახულ მიზანს მივაღწიე  და გავედი სასურველ შედეგზე..

 

გაკვეთილის სუსტ მხარედ  მიმაჩნია ის,რომ  ვერ შევძელი რამოდენიმე

მოსწავლის  ჩართვა საგაკვეთილო პროცესში.ვეცდები შემდგომში 

გამოვასწორო ეს ხარვეზი.

 

                                                                 თ.ჩხაიძე

                                                                   7.04.2021  წელი

N

აქტივობის აღწერა

გამოყე

ნებუ-ლი

მეთო-

დი

კლასის

ორგან

ფორმა

 

სასწავ-

ლო

რესურ-

სი

დრო

1.

საორგანიზაციო

საკითხები:

მისალმება,განწყობის

შექმნა, შეფასების

კრიტერიუმების

~გაცნობა.

 

მასწავლ.

საუბა-

რი

საერთო

საკლა-

სო

ფურცელი,

რომელზეც

წერია შეფა

სების კრი-ტერიუმე-ბი

2 წთ

2.

საშინაო დავალების

შემოწმება.

ზინაიდას  და მისი

სტუმრების დახასიათება(  „  Игра в фанты»)

 

ნაწარმო-ების  ანა-ლიზი.

ინდივ.

გამოკით

ხვა.

სამუშაო

რვეული

3 წთ

3.

ახალ მასალაზე გადა

სვლა და გამოწვევის

ფაზა.

1. О какой любви говорится  в  рассказе

«  Игра в фанты?

2. А  какая бывает любовь?(  дружеская,

родительская….)

3.Родительская лю-

бовь  только у людей?

 

მოტივა

ციის შექ

მნა

კლას-თან  

ერთად

ლექსი სი

ყვარულ-ზე

ტურგენე-ვის გამო-ნათქვამი

სიყვარულზე

 

3 წთ

4

ილუსტრაციებზე

მუშაობა( ტურგენე-ვის „ ბეღურას“ მი-ხედვით.

(Кто? Где?  Что дела-ют?)

Как вы думаете, о чем

будем мы читать?

 

ვარაუ-დის  გა-მოთქმა.

კლას-თან

ერთად

ჩემ მიერ

შექმნილი

რესურსი

(პოსტერი)

3 წთ

5

ტექსტზე მუშაობა

1.გაცნობითი კითხვა

 

2.ახალ ლექსიკურ ერ

თეულებზე მუშაობა

 

 

 

 

 

 

 

3.წინადადებებში  გა-მოტოვებულ ადგი-ლებში  ახალი სიტყ-ვების ჩასმა.

 

4.პაუზებით კითხვა

1-ლი პაუზის შემდეგ

დასმული კითხვები:

 

А)  Откуда шел герой

рассказа?

Б) Кто бежал впереди

В)Что случилось с 

воробушком?

Г) Почему он упал из

гнезда?

Е) Как автор описал

молодого воробуш-ка?

Озаглавим первую

часть.( Возвращение

с охоты.)

Как вы думаете,что произойдет  дальше?

( ბავშვების ვერსიე-ბი)

მე-2-ე პაუზის შემ-დეგ დასმული კითხვები:

 

А) Что сделал  Трезор,

когда  увидел упавшего

с дерева воробушка?

        

Б) А что сделал  старый воробей?

В) Что заставило  воробья так посту-пить?Почему воробей

жертвовал жизнью?

Озаглавим эту часть

(Сила материнской

любви)

Что может произой-ти в  следующей

части? (ბავშვების

ვერსიები)

მე-3-ე პაუზის შემ-დეგ დასმული შეკითხვები და ბავშ-ვების ვერსიებთან

შედარება

А)Что сделал Трезор?

Б) Почему он остано-вился?

В) Как поступил охот

ник?

Г) В каких словах   за-ключается  главная

мысль  рассказа?

Д) О какой любви

здесь  говорится?

( ვაჩვენებ ბავსვებს

დაფაზე  გამოკრულ

გამონათქვამებს,რომლებიც გაკვეთილის ლეიტ-მოტივად შეიძლება ჩაი-თვალოს.

 

                                       

ჩუმი

კითხვა

 

სიტყვე-ბის ჩანიშ

ვნა წებო-

ვან ფერ-

ად ქაღალ-დებზე

 

სავარჯ

11,გვ.62

ინდივი-

დუალუ

რად

 

ინდივი-დუალ.

და მთელ 

კლას-

თან

 

 

 

მთელ

კლას-

თან

 

 

 

მოსწავ-

ლეები

 

სახელმძ-

ვანელო

 

 

სახელმძ.

წებოვანი

ქაღალდი

 

 

 

 

 

 

სახელმძღ

ვანელო

 

6 წთ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 წთ

 

6.

ტექსტის  გააზრება

( საჭირო ინფორმაციის

მოძიება და ილუსტრა-

ციებისთვის  სათანადო

წინადადების შერჩევა

 

 

 

სახელმძღ

ვანელო,

პოსტერი

5 წთ

 

7

 

 

 

 

 

 

 

8

საშინაო დავალება.

1 ტურგენევის „ ბეღუ-რა“- თხრობით,ბოლო

აბზაცი ზეპირად.

2.შევავსოთ კროსვორდი

3. მოვიძიოთ ანდაზები,

რომლებიც მოთხრობის

მთავარ აზრს შეესაბამე-ბა.

 

გაკვეთილის შეჯამე-ბა.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

განმავი

თარებე

ლი   შე-ფასება

კომენ-ტარი.

 

თვით-შეფასე-ბა

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

მასწავ-ლებე-ლი

 

 

 

 

მოსწავ-ლეები

 

2წთ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 წთ

 

 

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები.

 

უცხ.სV.6  მოსწავლეს შეუძლია მოთხრობის წაკითხვა  და გაგება:

·        ამოიცნობს  მოვლენათა  თანმიმდევრობას.

·        ამოიცნობს მთხრობელს და პერსონაჟებს.

·        ამოიცნობს კონკრეტულ ინფორმაციას( ვინ? სად? რატომ?)

·        განმარტავს  და  აფასებს  პერსონაჟთა მოტივს.

უცხ.სV9 მოსწავლეს  შეუძლია ხმამაღლა წაიკითხოს ტექსტი.

უცხ.სV10 მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგი-     ებს  საკითხავი ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის  ხელშესაწყობად

და კითხვის უნარის გასაუმჯობესებლად.

        შეფასების   კრიტერიუმები.

1.კითხულობს გაბმულად შესაბამისი ინტონაციის და მახვილების დაცვით.

2.იგებს და იაზრებს ტექსტის შინაარსს.

3.ამოიცნობს ტექსტში კონკრეტულ ინფორმაციას.

4.შეუძლია კონტექსტის მიხედვით კითხვებზე პასუხის

გაცემა.

 

რესურსები:


 









 

 ჩატარებული გაკვეთილის რეფლექსია.


სკოლა: ოზურგეთის მეორე საჯარო სკოლა

საგანი: რუსული

ჩატარების თარიღი; 7.04.2021 წელი

კლასი: X-3

მასწავლებელი:თამარ ჩხაიძე

დრო: 35 წუთი

            7.04.2021 წელს  X-3  კლასში  ჩავატარე დაკვირვების  გაკვეთილი

რუსულ ენაში.ჩემი გაკვეთილის თემა იყო ტურგენევის  პროზაული

ნაწარმოები“ ბეღურა“. მიზანი წარმოადგენდა  მოსწავლეებში ტექსტის

გააზრების  და აღქმის ჩვევის, ანალიზის უნარის გამომუშავება,ლექსი-კური მარაგის  გამდიდრება.ასევე აღმზრდელობითი  ამოცანა: მოსწავ-ლეები უნდა ჩაწვდნენ  დედის  სიყვარულის ძალას,რომელსაც  არ  გააჩნია  სიკვდილის შიში,როცა საქმე  შვილის სიცოცხლეს ეხება.

        გაკვეთილზე  გამოვიყენე  მრავალფეროვანი აქტივობები.

დავიწყე გაკვეთილი  საორგანიზაციო საკითხებით  ( მისალმება, განწყო-

ბის  შექმნა ,შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.

        შევამოწმე საშინაო  დავალება ( დასაწერი  ქონდათ  ზინაიდას და

მისი სტუმრების  დახასიათება  ტურგენევის ნაწარმოების მიხედვით

«  Игра в фанты»)

   ახალ მასალაზე  გადასვლის და მოტივაციის  შექმნის მიზნით

წავიკითხეთ ლექსი ,რომელშიც საუბარია   დედის სიყვარულზე.ამ სიყვარულს არ გააჩნია სიკვდილის შიში,როცა საქმე შვილის სიცოცხლეს 

ეხება.ასევე  წავიკითხეთ  ტურგენევის სიტყვები. ბავშვებს ავუხსენი,რომ

ეს სიტყვები იქნება მთელი გაკვეთილისთვის ეპიგრაფი.

        შემდეგი აქტივობა-ვარაუდების გამოთქმა,თუ რაზე  იქნება საუბარი მოთხრობაში.ამისთვის გამოვიყენე ილუსტრაციები ნაწარმოების  მიხედ-

ვით. პასუხი გაეცა კითხვებს: ვინ?  სად?  რას აკეთებენ? ბავშვებმა გამოთქ

ვეს ვარაუდები,თუ რაზე იქნება საუბარი მოთხრობაში.

          ტექსტის კითხვა  2 ეტაპად მოხდა პირველ ეტაპზე- გაცნობითი კითხვა.მოსწავლეებს ვთხოვე თავისთვის ,ჩუმად  წაეკითხათ ტექსტი

და ამოეწერათ  გაუგებარი სიტყვები წებოვან ფერად ქაღალდებზე.

ავუხსენი  ყველა სიტყვის მნიშვნელობა. განმტკიცების მიზნით შევასრულეთ   დავალება 11,გვერდი 62( გამოტოვებულ ადგილებში

სიტყვების ჩასმა)

             მეორე ეტაპი- პაუზებით კითხვა. ყოველი პაუზის შემდეგ  მოსწავლეები პასუხობდნენ კითხვებს.

               ტექსტის გააზრების  მიზნით  მოვიძიეთ საჭირო ინფორმაცია

და  ილუსტრაციებს  შევურჩიეთ  სათანადო  წინადადება.

              საშინაო დავალებად მივეცი :1. ტურგენევის „ ბეღურა“-თხრობით,ბოლო აბზაცი  საზეპიროდ.2.მოიძიონ  ანდაზები,რომლებიც

შეესაბამება მოთხრობის მთავარ აზრს.3. შეავსონ კროსვორდი.

       და ბოლოს შევაჯამეთ გაკვეთილი: რა მოეწონათ,რა გაუჭირდათ,რა გაუადვილდათ. გამოვიყენე განმავითარებელი შეფასება.

           გაკვეთილი წარიმართა გეგმის მიხედვით,ცვლელებების  შეტანა

~არ დამჭირდა.მოსწავლეებს და ჩემ  შორის იყო  კეთილგანწყობილი

ურთიერთობა. გამოვიყენე რესურსები, რომლებიც თან ერთვის გეგმას.

       ვფიქრობ,დასახულ მიზანს მივაღწიე  და გავედი სასურველ შედეგზე..

 

გაკვეთილის სუსტ მხარედ  მიმაჩნია ის,რომ  ვერ შევძელი რამოდენიმე

მოსწავლის  ჩართვა საგაკვეთილო პროცესში.ვეცდები შემდგომში

გამოვასწორო ეს ხარვეზი.

 

                                                                 თ.ჩხაიძე

                                                                   7.04.2021  წელი       


                              " Школа"


                                           გაკვეთილის  გეგმა

მასწავლებლის სახელი,

გვარი,პირადი ნომერი:თამარ ჩხაიძე,33001030635

საგანი: რუსული

სწავლების საფეხური/ კლასი:საბაზო ,7 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა:

გაკვეთილის თემა: Диалог между Максимом и Анной( слушание), работа над сюжетными картинками (« Здание  школы»),Имя  числительное + имя существительное  в предложном падеже(  на первом этаже, на втором этаже…….)

გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლე შეძლებს  მოსმენილი ტექსტის

(დიალოგი) გაგებას,დასმულ შეკითხვებზე პასუხის გაცემას და მარტივ ინტერაქციაში ჩართვას.მოსწავლეები შეისწავლიან თემასთან და-კავშირებულ სიტყვებს(помещение, кабинет директора, учительс-кая,актовый зал და სხვა).სწორად გამოიყენებს გრამატიკულ კონსტრუქციას ( имя числ+ имя сущ. в предложном падеже).

N

აქტივობის  აღწერა

გამოყე-

ნებული

მეთოდი

კლასის

ორგანი

ზების

ფორმა

სასწავ-

ლო რესურ-

სი

 

დრო

(წთ.)

1.

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

საორგანიზაციო საკით-ხები: მასსწავლებელი

ესალმება კლასს,ამოწ-

მებს დასწრებას

 

 

საშინაო დავალების

შემოწმება.

სამუშაო რვეულში გვერდი 69  N3.

 

საუბარი

 

 

 

 

 

 

კითხვა

რვეულში

განმარტე-ბით

მთელი კლასი

 

 

 

 

 

კლასთან

ერთად.

დაფა, ფურცელი

რომელზეც

წერია შეფა

სების კრი-ტერიუმები.

სამუშაო

რვეული

 

 

2 წუთ

 

 

 

 

 

3 წუთი

3.

გამოწვევის ფაზა.

ვაჩვენებ დაფაზე გამოკრულ სურათებს,ვეკითხები  რას ხედავენ ,და რა თე

მაზე იქნება გაკვეთი-ლი(Какая будет тема   нашего урока?)

 

მოტივაციის შექმნა

კლასთან

ერთად

ჩემ მიერ

შექმნილი რესურსი

 

1 წუთ

4.

წინარე ცოდნის გააქტიურება(ქარ-

თულ ენაზე იხსენე-ბენ ,რა ოთახები არის

სკოლაში.

 

გონებრივი

იერიში

მთელი კლასი

 

2 წუთ

5.

თემასთან დაკავშირე-ბულ ლექსიკაზე  მუ-შაობა(помещение, кабинет директора,

учительская, актовый зал, спортзал  и  др.)

 

ლექსიკაზე

მუშაობა

კლასთან ერთად

ჩემ მიერ

შექმნილი

სასწავლო

რესურსი

3 წუთ

6.

თამაში“ გამოცნობანა“

Какая называется эта 

комната?

 

თამაში

საერთო

საკლასო

-პლაკატი

წინადადე

ბებით

 

3 წუთ

7.

აუდიოჩანაწერის

მოსმენა

მოსმენილი აუდიო-

ჩანაწერში ლექსი-

კურ ერთეულებზე

მუშაობა

ახალი სიტყვების

განმტკიცება.

წინადადებებში გამო-ტოვებულ ადგილში

სიტყვების ჩასმა

 

მოსმენილი დიალო-გის გაგების  კონტროლი.

 

1.Кто разговаривает?

 

2. Что хочет показать

Максим Анне?

 

3.Что находится  на

первом этаже?

 

4.А где находятся 

классные  комнаты?

 

5.А на каком этаже

находится библио-

тека?

 

6.Еще какой кабинет

на третьем  этаже?

 

7.Что делают ученики

в классной комнате?

 

8.Какие уроки не проводятся в классной

комнате?

 

9.Как вы думаете,где

прводятся  уроки  ин-форматики  и физкуль-туры?

10.Какие кружки есть

в   школе?

 

 

გრამატიკულ კონსტრუქციებზე

მუშაობა( на первом

этаже, на  втором эта-же, на третем этаже)

ვაკეთებთ  სქემას:

 

Iэтаж   IIэтаж  IIIэтаж

Гард.    Класс    библ.

Буфет                  кабин

Спортз                 инфо

Акт.зал

 

ამის შემდეგ ვადგენთ

წინადადებებს გრამა-ტიკული კონსტრუქ-ციების გამოყენებით

 

 

საშინაო დავალების

მიცემა:  გააკეთეთეთ

ჩვენი სკოლის  ამსახ-ველი ფოტოებით პოსტერი და დაწე-რეთ  თემა: რომელ სართულზე  რა ოთახებია. წარუდგინეთ ნამუშევარი კლასს.

 

მოსმენა

მთელი

კლასი

აუდიო-

ჩანაწერი

 

5 წუთ

 

 

3 წუთ

8.

 

 

 

9

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.

ლექსიკის

გამდიდრე-ბა

 

 

 

 

 

 

 

კითხვებზე

პასუხი,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

წინადადე-

ბების  შედ-გენა

საერთო

საკლასო

 

 

საერთო

საკლასო

 

 

 

 

 

საერთო

საკლასო

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ინდივი-დუალუ-რი

წებოვანი

ფერადი

ქაღალდე-ბი

 

 

 

 

 

2 წუთ

 

 

 

 

4 წუთ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 წუთ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 წუთ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.

გაკვეთილის 

შეჯამება

განმავითა-რებელი

შეფასება,

კომენტარი

 

თვითშეფა-სება

მასწავლე

ბელი

 

 

 

მოსწავ-ლეები

სმაილიკები

2 წუთ

                          

 

    გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები.

·        მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ტექსტის( დიალოგის მოსმენა-გააზრება,საჭირო  ინფორმაციის  ამოკრება.

·        მოსწავლე შეძლებს  მარტივი ენით  ინტერაქციას,ნასწავლი სიტყვე-ბის  გამოყენებას,მარტივი წინადადებების  გარკვევით ,შესაბამისი  ინტონაციით  და  მახვილების  დაცვით  წარმოთქმას.

·        მოსწავლე შეისწავლის თემასთან დაკავშირებულ  სიტყვებს.

·        მოსწავლე შეძლებს სწორად  გამოიყენოს შესწავლილი გრამატიკული კონსტრუქცია.

 

                             შეფასების  კრიტერიუმები.

1.იგებს მოსმენილ  დიალოგის შინაარსს,შეუძლია საჭირო ინფორმაციის ამოკრება.

2.შესაბამისი ინტონაციით  და მახვილების დაცვით  წარმოთქვამს

სიტყვებს,წინადადებებს.

3.სწორად  იყენებს  ნასწავლ გრამატიკულ კონსტრუქციას.

 

 

 

 

                გაკვეთილზე გამოყენებული რესურსები.



                                  

                                                         გაკვეთილის  გეგმა    


                                                         

პედაგოგი: თამარ ჩხაიძე

საგანი: რუსული

თარიღი:17 .11

სწავლების საფეხური/ კლასი: საბაზო, 5 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა: 18

სსსმ   მოსწავლე არ არის

თემა: « Семья  Лики»-работа над текстом.

სასწავლო მიზნები: მოსწავლეები  შეძლებენ  ტექსტის გაგებას და მთავარი აზრის ამოცნობას, განუვითარდებათ კითხვის უნარ-ჩვევები,შეძლებენ  მოსმენილი სიმღერის  შინაარსის ამოცნობას,გაიმდიდრებენ ლექსიკურ მარაგს.                                                       აღმზრდელობითი ამოცანები:ოჯახური ურთიერთობების გაცნობა,ოჯახის ყველა წევრის როლის და პასუხისმგებლობის გაცნობა.

გაკვეთილის  ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

       უცხ.სV10 მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიებს  საკითხავი ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის  ხელშესაწყობად  და კითხვის უნარის გასაუმჯობესებლად.

უცხ.დაწყ.(II) 5. მოსწავლეს უნდა შეეძლოს გაწაფული კითხვა.

უცხ.დაწყ.(II).2.მოსწავლეს უნდა შეეძლოს სიტყვების გარკვევით და შესაბამისი ინტონაციისა თუ  მახვილების დაცვით წარმოთქმა, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება.

უცხ.დ2.4 .მოსწავლეს  შეუძლია  მოისმინოს  და  გაიგოს  სიმღერის  შინაარსი  და  გამოიყენონ  სათანადო  სტრატეგიები.

შეფასების ტიპები და მეთოდები:

გამოყენებული იქნება განმავითარებელი შეფასება,კომენტარი,სმაილი-       

კით დაჯილდოვება.

რესურსები:

1.სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული,დაფა,ცარცი,ოჯახის ამსახველი სურათები, აუდიოჩანაწერი «Моя  семья»

N

აქტივობა

 მეთოდი     

კლასის

ორგან.

ფორმა

რესურსი

დრო

1.

მისალმება,განწყობის

შექმნა.გაკვეთილის

თემის და მიზნის

გაცნობა.შეფასების რუბრიკის გაცნობა.

Здравствуйте,ребята!

Сегодня на уроке у нас гости,поприветс-вуем.посмотрите на

доску и выберите то солнышко,которое вам понравилось.

Почему вы выбрали   это солнышко?

Потому что у вас хорошее настроение?

Пусть это солнышко

будет с нами  весь урок.

(დაფაზე არის მზის გამოსახულება,რომლებიც გამოხატავს  სხვადასხვა

განწყობას.ბავშვები ირჩევენ იმ მზეს,რომე-ლიც მათ მოსწონს.)

საუბარი 

მთელი

კლასი

მოსწავ-ლეების მიერ

დახატუ-ლი მზის

გამოსახულებები

 

3 წთ.

2.

საშინაო დავალების შე-მოწმება.

სახელმძღვანელოში,გვ.29 N5

 

გვ.29 დავალება8(როლური

თამაში

კითხვა

რვეულში

როლური

თამაში

მთელი

კლასი

მოსწავ-ლის რვეული

 

3 წთ.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 7

 

 

 

 

 

 

 

 8

 

 

 

9



















10



11.






12.


13.





გაკვეთილის  თემის ამოცნობა  და მოტივაციის შექმნა.

ვაჩვენებ რებუსს და ვთხოვ ამოიცნონ გაკვეთილის თემა.

 


 

А что такое  семья? 

В словаре  Ожегова читаем:» Семья-это груп-па родственников,живущих

вместе»

 

შემდეგ ვაჩვენებ ოჯახის ამსახველ სურათებს და ვთხოვ დაასახელონ ვის ხედავენ სურათებზე.

1.Кого  видите на картине?

Значит семья состоит из

папы.мамы, дедушки,ба-бушки, сына,дочки.

 


 

 

Посмотрите на эти семьи

и подберите прилагатель-ные.

 


 

А сейчас посмотрите  на картинки и скажите  какая ситуация не должна быть в семье

 


 

 

სიმღერის მოსმენა.

თემასთან დაკავშირებით

მოისმინეთ სიმღერა,ფე-რად წებოვან ქაღალდზე

ჩაინიშნეთ სიტყვები,       რომლებიც აღნიშნავენ ოჯახის წევრებს.

Какая это семья?( большая  дружная)

 

 ტექსტის გაცნობითი

კითხვა.( ჩუმი კითხვა)

ფლიპჩარტზე  ამოწერი-ლი მაქვს ახალი სიტყვები

(умная-ჭკვიანი; сильный-ძლიერი; добрая-კეთილი;

люблю заниматься-მიყვარს მეცადინეობა;

плавать-ცურვა; загорать-

გარუჯვა).


ხმამაღალი კითხვა.








ძიებითი კითხვა.

Ответы на вопросы:

1. Как зовут девочку?

2Сеолько ей лет?

3.В каком она классе?

4.Где живет
5.Как зовут маму Лики?

6.Какая она?

7.Как зовут папу?

8.Какой он?

9.Какие дедушка и бабушка?

10.10.Кто такой Сандро?

11.Что он любит делать?

12.А что любит делать

Лика?


გამოცნობანა: ვინ  არიან 

რთმანეთისთვის


გრამატიკულ კონსტრუქ-ციებზე მუშაობა:мой,моя,мои

სახელმძღვანელოში გვერდი 46 დავალება 2.

 

გაკვეთილის შეჯამება


საშინაო დავალება.

 

სახელმძღვანელოში,

გვერდი 41 დავალება12

გამოყენებული რესურსები











.



https://www.youtube.com/watch?v=Y8Jf8WK1SFs

 



















































მოტივაციის შექმნა

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

სურათების აღწერა

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ტექსტის

გაცნობითი კითხვა

 

ახალ ლექსიკაზე მუშაობა

 

 

 

 ტექსტის

ხმამაღალი კითხვა

 

 

 

კითხვებზე

 პასუხი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




თამაში




კლასი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

მთელი კლასი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 მთელი კლასი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 











ინდივი

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

სკოლა: ოზურგეთის მეორე საჯარო სკოლა

საგანი: რუსული

ჩატარების თარიღი: 17.11.2022  წელი

კლასი: V-3

მასწავლებელი:თამარ ჩხაიძე

დრო: 45  წუთი

   17.11.2022  წელს ჩავატარე დაკვირვების გაკვეთილი რუსულ  ენაში V-3 კლასში.ჩემი გაკვეთილის მიზანი იყო  ტექსტზე მუშაობა ( „ ლიკას ოჯახი“): ტექსტის გაგება, კითხვის უნარ-ჩვევების განვითარება, მოსმენილი სიმღერის შინაარსის ამოცნობა, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება, გრამატიკული კონსტრუქციის სწორი გამოყენება(мой, моя, мое,мои).ასევე აღმზრდელობითი ამოცანები: ოჯახური ურთიერთობების გაცნობა,ოჯახის ყველა წევრის როლის და პასუხისმგებლობის გაცნობა.

       გაკვეთილზე გამოვიყენე მრავალფეროვანი აქტივობები. დავიწყე გაკვეთილი საორგანიზაციო საკითხებით ( მისალმება, განწყობის შექმნა,გაკვეთილის მიზნის და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა)

      შევამოწმე საშინაო დავალება (სახელმძღვანელოში,გვერდი 29 N5 - წერითი დავალება  და  გვერდი 29 N 8 ზეპირი დავალება.

      მოტივაციის შექმნის მიზნით  გამოვიყენე რებუსი(  7 я),რომლის ამოცნობის შემდეგ მოსწავლეებმა დაასახელეს გაკვეთილის თემა-Семья.

გავაცანი სიტყვის განმარტება ოჟეგოვის ლექსიკონის მიხედვით.

     ოჯახის ამსახველ სურათებზე მუშაობა: ვის ხედავენ სურათებზე,როგორი ოჯახებია( მხიარული,ბედნიერი,მეგობრული,ლა-მაზი),შემდეგ  ვაჩვენებ  რამოდენიმე სურათს და ვთხოვ დაალაგონ ცალ-ცალკე:  რომელიც ასახავს კარგ სიტუაციას და რომელიც ასახავს ცუდ სიტუაციას, ვისაუბრეთ ოჯახში ძალადობაზე,ბულინგზე.

     შემდეგი აქტივობა-მოსმენილი სიმღერის  შინაარსის ამოცნობა

     ტექსტის კითხვა 2 ეტაპად მოხდა.პირველ ეტაპზე-გაცნობითი კითხვა ( ჩუმი კითხვა)

    ახალ ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა

    შემდეგი ეტაპი-ხმამაღლა კითხვა. .

    ტექსტის გააზრების  მიზნით მოვიძიეთ საჭირო ინფორმაცია,

      გავაკეთეთ დასკვნა:რა თვისებები უნდა ჰქონდეს მეგობრულ ოჯახს.

      გრამატიკული მასალის  განმტკიცების მიზნით შევასრულეთ დავალება ( სახელმძღვანელო, გვერდი 46 N  2. )

   და ბოლოს შევაჯამეთ გაკვეთილი(რა გაუჭირდათ,რა  გაუადვილდათ,რა მოეწონათ)

    გამოვიყენე განმავითარებელი შეფასება  და სმაილიკებიტ დაჯილდოვება.

      გაკვეთილიწარიმარტა გეგმის მიხედვით,ცვლილებების შეტანა არ დამჭირდა.მოსწავლეებს და ჩემ შორის იყო კეთილგანწყობილი ურთიერთობა.

     გამოვიყენე რესურსები,რომლებიც თან ერთვის გეგმას.

       ვფიქრობ,დასახულ მიზანს მივაღწიე  და გავედი სასურველ შედეგზე.

       სუსტ მხარედ მიმაჩნია ის,რომ  ვერ შევძელი რამოდენიმე მოსწავლის ჩართვა საგაკვეთილო პროცესში.ვეცდები შემდგომში გამოვასწორო ხარვეზი.

                                                                           თ ჩხაიძე

                                                                        18.11.2022 წელი  

 

 

 

 

 


 






 



 


 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

 


:

 

                                                                

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


No comments:

Post a Comment